Jak (dobrze) prowadzić kanał youtube?


 Kliknij w zdjęcie i obejrzyj dany film 

Przez ostatnie tygodnie dość mocno skupiłam się na kanale podróżniczym. Miałam wiele wzlotów i upadków w tym temacie. Otrzymałam mnóstwo porad o czym powinnam pamiętać, prowadząc(i promując) kanał youtube. Wiele z nich było od youtuberów, którzy vlogują bardzo długi okres czasu. Część z nich to tak naprawdę tylko teoria, ponieważ z biegiem czasu sama odkryłam jak to wygląda w praktyce. Zapraszam na kilka sprawdzonych rad jak dobrze prowadzić kanał youtube!

JAKOŚĆ

Jakość filmów to podstawa. Mogę się założyć, że nikt z nas nie poświęci więcej niż minuty na film. W którym kamera się trzęsie, obraz jest nie wyraźny a dźwięk trzeszczy lub denerwuje. Bardzo ważne są też cięcia. Nie może być ich za mało ani za dużo. Przeciętny widz musi być zainteresowany naszym filmem i tym co chcemy w nim zawrzeć.

WIZUALNIE

Człowiek z natury jest wzrokowcem. Najpierw widzi później ocenia. Warto zadbać, by nasz kanał posiadał dostosowany wygląd. Miniaturki filmów powinny być spersonalizowane. Muszą one być czytelne i posiadać zdjęcia, które zwrócą uwagę przyszłego subskrybującego. Nie może ona zawierać zbyt jaskrawych, nieczytelnych napisów czy zdjęć kiepskiej jakości. Jeśli tytuł filmu jest długi lepiej odpuścić go sobie na miniaturkę. To ona ma przyciągnąć uwagę, nie odstraszać.

OZNACZANIE

Nie zależnie od tego jak dobry film byś nie zrobił mało osób go zobaczy, jeśli dasz nie właściwy tytuł i tagi filmu. To one w wyszukiwarce filmu sprawiają, że jest on widoczny na początku. Przy tworzeniu nazwy warto się skupić, by zawierała ono kluczowe słowo, które przy wyszukiwaniu pokaże wasz film. Mnóstwo youtuberów do nazw dodaje hasła ułatwiające wyszukiwanie jak np. travel vlog czy daily vlog.  Są to ważne słowa przy wyszukiwaniu vlogów lifestylowych czy podróżniczych. Tak naprawdę kluczowe słowo to vlog. Spotkałam się z numerowaniem vlogów, jednak dla mnie to wygląda niezbyt estetycznie.

KONKURSY A LOSOWANIA

Jestem zdania, że każdy człowiek jest inny i nie wolno go wrzucać do jednego worka. Osobiście spotkałam się z informacją o osobach, które kupowały wyświetlenia, polubienia i obserwacje na popularnych stronach. Takie osoby chwilowo zyskiwały popularność, jednak ich konta były kasowane bezpowrotnie (całe szczęście). Nie polecam tej metody nikomu. To oszustwo i to w dodatku karalne, jeśli na tym zarabiasz. 
Wiele osób znalazło sposób na obejście tej metody. Zamiast pieniędzy robią konkursy i losowania, jednak nawet to nie zatrzyma widzów na dłużej, jeśli twoje filmy nie będą ciekawe.

DRAMY

Nie oszukujmy się jest to najlepsza metoda na zainteresowanie. Czy skuteczna? W wielu przypadkach tak, jednak nie chciałabym być osobą, która musi przyciągać w ten sposób uwagę. Idealnym przykładem na to, że dramy były i będą jest kanał Gargamela, który idealnie sprowadza takie osoby na ziemie. O co może wybuchnąć drama? Praktycznie o wszystko. Tu nie ma limitu.


Warto jednak zadać sobie pytanie czy chcesz być zapamiętany jako ktoś kto robi dobre, ciekawe filmy czy osoba, która jest znana z tego, że jest znana? Odpowiedzcie sobie sami!

Posiadacie kanały youtube?
Oglądacie Gargamela?8 komentarzy:

 1. Wow super post ja właśnie zaczynam z youtube więc bardzo pomocne!
  Pozdrawiam Eva

  OdpowiedzUsuń
 2. bycie youtuberem fajna sprawa :) ale raczej nie dla mnie :D
  świetny wpis z praktycznymi poradami :) dla tych co wiążą przyszłość z You Tubem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chciałabym prowadzić kanał ale to naprawdę nie jest łatwe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo długo myślałam o założeniu kanału, na razie się powstrzymuje i na spokojnie prowadzę sobie bloga 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. prowadzenie kanału to duża odpowiedzialność podziwiam:) YouTube to świetna pasja z każdym kolejny filmem będziesz się rozwijać coraz bardziej życzę powodzenia ;) post świetny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Really nice post. I like how you write about everything... kisses

  Follow for follow? <3

  http://www.ioannesstyle.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie wiem czy odważyłabym się prowadzić kanał na yt ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dopiero zaczynam z Youtube, póki co nakręciłam jeden vlog ale gdy patrzę na brak stabilizacji ektanu w niektórych momentach to ogarnia mnie żal i smutek :) Kazdy kiedyś zaczynał się sie nie poddaje ale nie wykluczone, że będę to robic, w koncu na istastorygadam juz długi czas i nie mam przed tym najmniejszych oporów :)

  OdpowiedzUsuń